Díky novým vysokory...
 
Oznámení
Smazat vše

[Zvýrazněný] Díky novým vysokorychlostním vlakům se Španělsko stalo hlavním městem evropských železnic

1 Příspěvky
1 Uživatelé
0 Reactions
147 Zobrazeno
Příspěvky: 0
Admin
Úvodní téma
(@alpinetrainz)
Nováček
Přidal se: před 8 roky
Co může být lepšího než jedna rozsáhlá vysokorychlostní železniční síť? Tři nebo čtyři konkurenční, které podle všeho nejen zlepší možnosti cestujících, ale také (doufejme) srazí ceny dolů.
V pátek byla uvedena na trh společnost iryo – nejnovější společnost, která vstoupila na španělský trh rychlovlaků, který je již značně přeplněný. Ke státnímu dopravci Renfe se v roce 2021 připojila francouzská nováčka Ouigo a v reakci na to okamžitě spustila svou vlastní nízkonákladovou pobočku Avlo.
 
S příchodem iryo to dělá tři oficiální konkurenty, ale čtyři konkurenční značky – Španělsko je tak první zemí v Evropě, která má tolik vysokorychlostních možností.
 
Iryo je vlastněno několika významnými hráči: italským státním železničním operátorem Trenitalia, španělskou infrastrukturní společností Globalvia a Air Nostrum, španělskou leteckou společností.
Trenitalia přivezla vlaky do Španělska: ne méně než 20 vlaků Frecciarossa neboli „červená šipka“ – vlajková loď v Itálii, která může jezdit rychlostí až 358 km/h. Italský projekt vysokorychlostní železnice je tak úspěšný, že sehrál roli při konkurenci národní letecké společnosti. 
 
Iryo zahájilo v pátek operace mezi Madridem, Barcelonou a Zaragozou a bude pokračovat 16. prosince Madridem, Cuencou a Valencií. Další linky čekají v roce 2023: spojení do Sevilly, Malagy, Cordoby a Antequery 31. března a Alicante a Albacete 2. června.
Společnost podepsala dohody o nabízení kombinovaných jízdenek a cestovních zážitků se společnostmi Cercanías (regionální železniční systémy pro oblast metra) a Air Europa.Bude provozovat 30 % vysokorychlostních služeb ve Španělsku a jeho cílem je přepravit osm milionů cestujících ročně.
Vzhledem k tomu, že se vlaky soustředí na „přizpůsobení a flexibilitu“, mají čtyři třídy cestování – zajímavě pojmenované Inicial, Singular, Singular Only You a Infinita. Tři z nich jsou přizpůsobeny pro obchodní cestující, uvedla společnost v prohlášení, ale všechna sedadla na palubě budou mít USB a standardní napájecí zásuvky, samostatné loketní opěrky a bezplatné 5G Wi-Fi.
 
Společnost ve svém prohlášení vyzvala ke „konkurenci mezi různými operátory na všech vysokorychlostních železničních trasách v Evropě“ a označila společnosti jako iryo za „budoucnost osobní železnice“.
 
Pokud jde o ceny, při pohledu na dostupnost v prosinci začínají jízdenky na 614 km, 2 hodiny a 45 minut cesty z Barcelony do Madridu na pouhých 18 EUR (19 USD), i když většina cest se pohybuje kolem 50 EUR. Jízda mezi oběma městy by trvala přes šest hodin.
Sdílet: