Hallstatt malebné rakouská vesnička postavena na malinkatém místě u stejnojmenného jezera v pohoří Dachstein v Solné komoře. Ještě na konci 19. století se do Hallstattu nedalo dostat jinak než lodí nebo úzkou horskou stezkou. Ve vesnici se nevelkým prostorem mezi horou a jezerem muselo maximálně šetřit. Spojení mezi domy stojícími u jezera existovalo jen s pomocí člunů nebo tzv. vrchní cestou, úzkou cestičkou nad střechami domů. Teprve v roce 1890 byla do Hallstattu postavena silnice podél západního pobřeží, kvůli níž musel na některých místech proběhnout odstřel překážejících skal. Přes nehostinnost horské krajiny byla oblast vyhledávána nejspíše již v neolitu. Důvodem byl bohatý výskyt solných ložisek, z nichž se těžilo tisíce let. Nejstarší důkazy (např. nástroje ze staršího neolitu) se datují zhruba do roku 5000 př. n. l. V roce 1846 objevil Johann Georg Ramsauer nahoře u halštatských solných dolů pohřebiště. Byla zde vykopána také jedna z prvních kováren. Čilý obchod a s ním spojený blahobyt umožnil rozvoj kultury, která se podle nálezů v Solné komoře nazývá Halštatská kultura, jež trvala přibližně mezi lety 800 př. n. l. a 400 př. n. l. a proslavila Hallstatt na celém světě.
Klenot mezi nejoblíbenější destinace v Rakousku svítí nejen svou dávnou historií, ale i krátké vzdálenosti. Zatímco jeden je často z jednoho pohledu uchvácen pro jiné musí být dosaženo dlouhým vyčerpávajícím pochodem ve městech, zde v Hallstattu ty nejlepší památky v docházkové vzdálenosti. Tím se Sehnssuchtsort v srdci Solné komory je atraktivnější.
Světoznámá kostnice v Michaelskapelle
Kromě nejstaršího solného dolu na světě, světově proslulé je pohlednice pocházející z kostnice 12. století v Michaels – hned vedle katolického farního kostela – do nejzajímavějších památek v Hallstattu: návštěvníci z celého světa přicházejí každý rok na tuto výjimečnou kolekci obdivovat více než 600 umělecky malovaných lebek. Některé z nich byly již namaloval na konci 18. století, ale někteří také se datují do 20. století.
Lebeční malba byla provedena zejména v průběhu 19. století a je součástí kultury, která zejména ve východní části alpské oblasti – tedy rakouskou Innviertel, Horní Rakousy, Salcbursko, Tyrolsko a Bavorsko – byla rozšířená. Dokonce i dnes, tento zvyk v Hallstatt. Hallstatt má největší sbírku lebek, jakou kdy svět viděl. Další kolekce nejsou k dispozici. Musel se použít ten stejný hrob pro nový pohřeb kde se opět vyzvedla lebka nebo kosti byl viděny v kostnicí nebo na Karner jako druhý hřbitov. S obrazem a značení totožnost dřívějších členů rodiny zůstala zachována. V závislosti na rodinných vazeb, ale také v závislosti na tom, kdo namaloval, byly jména nebo iniciály, někdy spojovány s etiketou.
I když je jasné, že je zde více typů barev, bylo zjištěno, že typ malby následuje specifický vývoj. Kromě toho způsob, kterým jméno nebo iniciály byly napsány. 1974 – 1993 provedena studie, byly představy o systémech laků, které se neshodují s aktuálním vývojem. To bylo také možné ověřit, že lebky byly umístěny do kostnice nedostatkem prostoru. Do roku 1900 asi 30 000 záznamů v registru úmrtí, je jasné, že ti, kteří byli do kostnice převezeni, představují jen malý výběr zesnulého obyvatelstva.
Z doby římské a raného středověku neexistují žádné písemné zprávy. V roce 1311 získal Hallstatt právo pořádat trhy, což je známkou toho, že osada neztratila na hospodářském významu.
Halštatská Solná hora
na Halštatskou Solnou horu a za návštěvou solného hornictví je možné použít pohodlný prostředek lanové dráhy, která vás vyveze nahoru a dolu za pouhé 3 minuty z halštatského údolí (838 m nm) až, kde se nachází slavné prehistorické pohřebiště. Panoramatický pohled na oblast UNESCO Hallstatt Dachstein Salzkammergut je jedinečný. Zejména v případě příznivého počasí Salzbergbahn Hallstatt je nádherná destinace, ať už pro pěší turistiku, pro procházky v horském údolí Hallstatt nebo pro rozsáhlý panoramatický výhled regionu. Přímo u horní stanice také začíná Soleleitungsweg podél nejstaršího potrubí, kde se splavovala pomocí vody sůl do údolí a to už za Keltů.
Hluboko v hoře, je kouzelný podzemní svět, kde lidé po tisíciletí těžili sůl, návštěvník nalezne už nepředstavitelné dojmy, zábavy a dobrodružství: skluzavky horníků podzemní slané jezero a vzrušující jízdu na důlním vláčkem. Na zhruba 64 metrů dlouhé skluzavky, jsou všichni hosté automaticky fotografováni a samozřejmě také detekuje rychlost radarem. Snímky pak lze prohlížet na konci prohlídky a samozřejmě koupit za 5 Eur. Ale nebojte se, kdo nechce se sklouznout, lze použít schody vedle skluzavky. V halštatském solném dole jsou dva skluzy.