Zermatt

Na italské hranici kantonu Valais na západě Švýcarska, na konci 30 km dlouhého Nikolaital, leží Zermatt, vesnice na úpatí Matterhornu, nejfotografovanější horou světa. Zermatt symbolizuje image Švýcarska: vysoce vysokohorský, strhující a originální. Téměř jedna třetina z 4000 metrů hor v Alpách jsou seskupeny kolem tohoto střediska slavné vrcholky, které jsou navštěvovány horolezci z celého světa od prvního úspěšného výstupu na Matterhorn v roce 1865. Hotelů a restaurací jsou na světové úrovni, a lyžařská oblast je nejen nejvyšší v Alpách – to je také jeden z nejlépe rozvíjejí a nejpohodlnější na světě, což napínavé sportovní zážitky na nejstrmějších svazích ve světě – a že 365 dní v roce. Podnebí je vynikající kvality: s 300 slunečných dní v roce, je zde méně srážek než kdekoliv jinde ve Švýcarsku. Vzduch v Zermattu je jasné, suchý a čistý, protože od roku 1947 jsou pouze elektrická auta bez spalovacího motoru povolen provoz v obci. Věci jsou trochu odlišné v Zermattu. Zermatt – svět sám pro sebe.

 

SWI28Matterhorn je více než zázrak stvoření. Díky svým tvarem a jedinečné solitérní postavení, je považován za ztělesnění hory. Ale je tu ještě víc: neexistuje známější hora na světě, jehož přirozený tvar je tak blízko pyramidy jako Matterhorn. Tvar pyramidy symbolizuje spojení mezi přírodou a kulturou, krajiny a historie. V důsledku obrovské síly, kdy Afrika byla blíž k Evropě před 100 miliony lety a oceán mezi oběma kontinenty začala ustupovat. 50000000 roky později, velké skupiny hornin začal se změnit a složit a Matterhorn se narodil z horninového masivu nutit svou cestu vzhůru. Je dominantou a symbolem Švýcarska a nejkrásnější a nejfotografovanější horou světa. Matterhorn překonal poprvé  dne 14. července 1865. Čtyři ze sedmi mužů – vedl Angličan Edward Whymper – ztratili své životy jako výsledek. Všichni mluví o Zermattu a tragédie na Matterhorn. Lano, které bylo přivázaný Edward Whymper a otec a syn Taugwalder z Zermattu do zbytku nešťastné lana skupiny, pak se přetrhl při sestupu.
Allalinhorn (nebo Allalin) je jedním z nejjednodušších a populární 4000 metrových vrcholů v Alpách, protože běží těsně pod vrcholem na téměř 3500 m nm, a samotný vrchol se dostanete z horní stanice asi dvě hodiny. Summit se nachází v Mischabel Ridge (Mischabelkamm) mezi Saastal a Mattertal údolí, a je součástí skupiny Allalin, jehož součástí je i Alphubel, na Strahlhorn a Rimpfischhorn. Allalinhorn je bílá špička mezi horolezeckých metropolí Saas-Fee a Zermatt. Jako by z kokpitu, můžete přehlédnout téměř celé západní Alpy od Allalinhorn.

Železnice má přímé spojení v Brig a Visp na moderní úzkorozchodné železnice na Matterhorn Gotthard železnice, která přijíždí do Zermattu po hodině a půl jízdy přes drsné a romantické Nicolaital údolí.

Leave a Reply