Champéry – Les Crosets – Morgins – Champoussin

Champéry je jedním z nejstarších turistických míst ve Švýcarsku. Vesnice kombinuje kouzlo a autentičnost se staletými chalupami na okraji malebné vesnické ulice plné obchodů a míst pro gastronomii. Nedaleko odtud vás červeno-bílá lanovka zavede za méně než 5 minut vystoupáte do 2000 metrů nadmořské výšky a otevřou se vám dveře gigantismu. Pěšky, na lyžích nebo na horském kole, budete objevovat zdejší panoramatickou krajinu. V létě je náhorní plošina Barme odhalena jako místo, kde se zdá, že je zmrazený čas. Stejně jako malá rovina ohraničená na jedné straně bílými zuby a na druhé straně hřebenem Berroi, toto zelené prostředí si zachovalo svou tradiční a přirozenou tvář.

Multifunkční komplex Palladium sídlí v centru obce a nabízí širokou škálu sportovních a rekreačních zařízení vhodných pro elity i pro příležitostné sportovce či rodiny. Chcete-li si odpočinout na pěkném trávníku u venkovního bazénu nebo si procvičit curling, udělat si první kroky na ledě nebo provést jeho piruety na kluzišti, vše je pod jednou střechou a mnohem více…

Pokud se chystáte do této lyžařské oblasti, která se rozléhá do sousedního státu Francie, která je v EU není žádný problém se v této oblasti pohybovat, pro tuto oblast také platí 1 SKIPAS VE 2 ZEMÍCH. Jeden z největších mezinárodních lyžařských areálů spojených se světem!

Portes du Soleil je více než 50 let jedním z největších lyžařských areálů na světě s 12 stanicemi spojenými mezi Francií a Švýcarskem, 1hod jízdy od Ženevy.  Pravá přírodní rezervace v srdci Alp, kde se lyžař vyvíjí v chráněném prostředí. Vleky jsou diskrétní v zalesněné přírodě, stezky slalom v srdci pastvin a lesů.

Oblast má výjimečné sněhové podmínky od poloviny prosince do konce dubna, s průměrným sněhovou pokrývkou kolem 7,5 m ročně.  Portes du Soleil nabízí jedinečné lyžování: safari lyžován, ze stanice do letoviska, z údolí do údolí, z jedné země do druhé.

ŠVÝCARSKÁ DOMÉNA

Champéry – Les Crosets – Morgins – Champoussin

Domaine de Champéry – Les Crosets – Morgins – Champoussin je nedílnou součástí francouzsko-švýcarské lyžařské oblasti Portes du Soleil.

V jednom balení je k dispozici 37 vleků. Otevřený všem, rodinám i zkušeným lyžařům, široké a dokonale upravené sjezdovky pro měkké a příjemné lyžování, strmé a hrbolaté svahy pro sportovní lyže.
Navzdory své průměrné nadmořské výšce, která se nachází v Alpách (vrchol Pointe des Mossettes, alt 2.277m), nabízí tato oblast v zimním období vynikající sněhové podmínky.

Val-d’Illiez se nachází v srdci údolí, které nese stejné jméno. Uprostřed, jeho náměstí obklopené malými podniky je místem sběru a výměny. Naproti, věž kostela stojí hrdě pod naléhavým pohledem Dents du Midi.

O pár kroků dál nás staré sýpky posílají zpět do minulosti a připomínají našim dobrým vzpomínkám, co pro ně v letním období znamenali. V létě se turisté hádají s potěšením pozdravit jezera Anthème nebo Soi po únavě vzestupu několika hodin. Val-d’Illiez, uznávaný pro výhody svých lázní, má vodu, která, pokud není zázračná, má výjimečné přednosti. A jeho historie si zaslouží, aby bylo řečeno: v roce 1946 to bylo zemětřesení, které otřáslo regionem, že jsme si všimli abnormálního tání sněhu, kde voda, která vystoupila ze Země, vyrazila ven. Od té doby je to v zelené a upravené zahradě, která meandruje největší originalitu místa: řeka přírodní horké vody.

Morgins hranice vesnice s údolím Abondance, Morgins označuje spojení mezi švýcarským a francouzským územím oblasti Portes du Soleil.  V Morgins, průtokem vody, která pěkně zní v uších návštěvníků: zdroj barevného vody, oblázky oblázků Vièze krásné a zajímavé odstíny červené okr, zatímco vodopády Bílé fontány pramení ze země do 1.700 m nadmořská výšky. Jezero Morgins je lemováno smrkovými lesy a pastvinami, romantickým místem, kde je dobré dopřát si snění nebo zbytek ducha.

Kromě těchto idylických koutů je alpský svět legií. Údolí řeky si vyhrazuje autentické setkání s jedním z nejkrásnějších plemen skotu v Alpách: kravami rodu Hérens. V létě se vracejí na pastviny a svým působivým postojem a chutí k boji soutěží o vytvoření hierarchie ve stádě.  Morgins je také rozsáhlá síť vycházkových a vzdělávacích procházek, park, kde si můžete dopřát jízdu na lyžích a výborný výchozí bod k útoku na dlouhý a krásný den lyžování.

Navštivte oficíální web oblasti, která zahrnuje cestovního průvodce a interaktivní mapu https://www.respecter-cest-proteger.ch/carte-sport-de-neige/

Lanová dráha v Campéry
☼ 01.06 – 16.06 (sobota a neděle)
+ 30 a 31.05 ☼
↕ 08:45 – 09:45 – 10:45 – 11:45 – 12:45 – 13:45 – 14:45 – 15:45 – 16:45
.06 17.06. – 27.06 každý den ☼ ↕ 08:45 – 09:45 – 10:45 – 11:45 – 12:45 – 13:45 – 14:45 – 15:45 – 16:45
28.06 – 01.09 každý den ↕ 08:45 – 09:15 – 09:45 … – 17:15 každých 30 minut
.09 02.09 – 16.09 denně ☼
☼ 21.09 – 20.10 (sobota a neděle) ☼
↕ 08:45 – 09:45 – 10:45 – 11:45 – 12:45 – 13:45 – 14:45 – 15:45 – 16:45
☼ pouze za dobrého počasí ☼ Ve špatném počasí: NEJEDE

 

Tarify na Zimní Sky-Pass se pohybuje po dobu jednoho týdne pro rodinu 320 franku (7dní/rodinné) Více na https://www.regiondentsdumidi.ch/fr/domaine/ski/forfaits-ski.htm

BALÍČEK DĚTI: Snížená sazba je nabízena dětem do 15 let včetně.
RODINNÝ BALÍČEK: Vychutnejte si 10% slevu na balíček Portes du Soleil (platí také ve švýcarském lyžařském areálu) pro rodiny s minimálně 4 osobami (např. 2 dospělí a 2 děti do 19 let).
BALÍK MLÁDEŽ, STUDENTI A SENIORI: Sníženou sazbu mají také mladí lidé (16-19 let), studenti (20-24 let) a senioři (65-74 let). Nabídka “SUPER SENIOR” je dokonce navrhována od 75 let.

(2019)

Během letní sezóny vám balíček “pro chodce” s tarifem pro dospělé a děti umožní vyrazit na otevřené lanovky:

  • Lanovka Champéry – Croix-de-Culet
  • Sedačková lanovka Foilleuse
  • Sedačková lanovka 8
  • Sedačková lanovka Mossettes

Za pouhých 11 CHF/den si můžete také zakoupit Multi Pass, který vám umožní přístup k lyžařským vlekům a více než 60 instalacím v celé oblasti Portes du Soleil. Výjimečně v regionu Dents du Midi, je Pass součástí vašeho ubytování po celou dobu vašeho pobytu.

Pro výlety na sněžnicích, paragliding výlet nebo prostě jen tak si vychutnat dobré jídlo na sjezdovkách, aniž by bylo nutné na lyžích, lyžařský areál je také přístupný pěšky v zimě s balíčky, které vám umožní jezdit na vleky přátelský k chodcům:

  • Lanovka Champéry – Croix-de-Culet
  • Grand Paradise – Planachaux – lanovka
  • Sedačková lanovka des Mossettes
  • Sedačková lanovka Foilleuse
  • Sedačková lanovka Corbeau
  • Jehla Champeys

 

Stěžejní aktivita Vaší rodinné dovolené v horách , turistika je neomezená v regionu Dents du Midi a Portes du Soleil: 800 km značených tras vám umožní objevit výjimečné krajiny.

Vrchol Croix-de-Culet z jiné perspektivy než v zimě, s jeho vrcholem, úchvatným výhledem na vesnici Champéry a Dents du Midi! Tato túra z lanovky vyžaduje dobrou fyzickou kondici, ale zaručuje vám skvělou trasu na hřebeni Essertu, kde budete mít výhled na vesnici Champéry až do Croix-de-Culet.  Jakmile budete na vrcholu, budete mít možnost jít znovu s lanovkou na Champéry nebo pokračovat po cestě přes Planachaux Route.

Vesnice Val-d’Illiez podél břehů Vièze, malé přítokové řeky Rhone tekoucí v dolní části Champéry. Z Champéry (místo lanovky) se vydejte na cestu do Grand-Paradis na 500m a pak odbočte vpravo pod mostem až k řece. Cesta se ponoří hlouběji do lesa a odveze vás k rybníku rybí farmy “Chez Rosalie”. Od Sous-Sex, přes starý kamenný most a pokračovat podél řeky (buďte opatrní někdy ledové silnici v zimě) na příští most.

Galerie Defago je pravděpodobně nejpřístupnější procházkou v okolí. Tato galerie je přírodní stezka zasazená do skály, která byla zajištěna, aby nabídla chodcům pohled na Champéry.  Při pohledu zblízka na velké skalní stěny, které stojí před vesnicí na druhé straně Vièze, je zasaženo slovo “GALERIE”, které je na kameni čten velkými písmeny jako obchodní značka.

Tento nápis, který se neočekává, že se nachází na horském hřišti, označuje jedno z nejkrásnějších a nejzajímavějších procházek okolí.  Tato cesta, dlouhá více než 600 metrů, musela být na některých místech vytesána do skály. Sleduje téměř horizontální přírodní římsu, kde rozkvétají velké množství květů. Nádherný výhled. Na jejím konci se nacházíme před Champéry, která se milostivě rozprostírá na straně hory a odtud, bez rozporu, máme nejkrásnější panorama obce. Vidíme také údolí, které se rozkládá v plném rozsahu a velmi dobře vidíme zvonici Illiez a vesnici Troistorrents.

 

Leave a Reply