Warning: A non-numeric value encountered in /web/htdocs3/alpinetrainzcz/home/subdoms/my/wp-content/themes/thegem/inc/post-types/init.php on line 501
Igrane a jeho okolí – My Alpinetrainz
Vyškov, Czech Republic

Igrane a jeho okolí

Kostel Panny Marie Ružarija

Něco málo o Igrana: Řady starých zrekonstruovaných domů na strmém svahu, s nově postavené, tvoří harmonický celek obce se 400 obyvateli, která se svažuje směrem k moři k přístavu a dlouhé oblázkové a písečné pláži. Nad místem se tyčí štíhlá zvonice kostela Panny Marie Ružarija, která vypadá, že dohlíží na obec. Nedaleko je Zalina věž, postavená během války v Candian, která připomíná čas boje proti Turkům, ve kterém vynikal Zala Antičić, po kterém byla věž pojmenována. Dnes je Igrane známé turistické letovisko s mnoha hotely, prázdninami a apartmány, krásnou pláží a sportovními a zábavními akcemi. Podél dlouhé pláže směrem na Živogošće podél promenády byly postaveny pohodlné domy a vily, kavárny, obchody a restaurace. Igrane, kdysi tradiční středisko pro pěstování oliv , dodnes neopustilo své olivové háje, ale obnovuje je a společným úsilím byla postavena nejmodernější továrna na zpracování oliv. Nad Igrane je ve starobylých olivových hájích kostel sv. Mihovila z 11. století , nejvýznamnější středověká památka na pobřeží Makarské. V blízkosti přístavu byl v roce 1760 postaven barokní zámek Šimić-Ivanišević. Sarcophagi nalezený na hřbitově svědčí o existenci osady v římských dobách a jméno Igrane bylo poprvé zmíněno v roce 1466.

Nad Igrane přes Biokovo na severní straně stojí stará osada Gornje Igrane, horská vesnice několika vesniček, ze kterých se obyvatelé postupně přestěhovali k moři, kde měli vlastní půdu, vinice a olivové háje. Poté, co téměř nepřístupné, řídce osídlené, dnes moderní silnice D512 od Vrgorac na Makarské prochází těchto osad.

Živogošće je pobřežní osada na Makarské riviéře, která administrativně patří do obce Podgora. Skládá se ze 3 menších (Porat, Mala Duba a Blato), vzdálených asi 1,5 km podél pobřeží. Padesát metrů výše, po staré silnici, jsou staré části osady Strnj a Murava.

Makarské pobřeží je díky své geografické poloze jednou z nejteplejších částí Chorvatska. Hora Biokovo ji chrání před chladnějšími vlivy a je zcela otevřena moři a ostrovům. Má všechny vlastnosti středomořského podnebí : horká a suchá léta a mírné zimy s velkým množstvím deštivých dnů. Tato oblast má ročně více než 2 700 hodin slunečního svitu což zvýhodňuje rozvoj cestovního ruchu , který je dominantním odvětvím. Zima je velmi mírná, ale bora přináší nízké teploty a může způsobit větší materiální škody, zejména na severu Makarské riviéry, kde studená fronta proniká průchodem Dubka. Sníh je velmi vzácný. Pobřeží Makarské leží v obcích Brela, Baška Voda, Tučepi, Podgora a Gradac a jeho středem je město Makarska . Je obklopen Omišské riviéry od západu a do údolí Neretvy z jihu az regionu Imotski ve vnitrozemí je oddělen na horu Biokovo a z oblasti Vrgorska u hory Rilić