V dnešním díle cestovaní okolo Švýcarska si zajedeme do kantonů Luzern, Schwayz a Nidwalden v jihovýchodní čísti Švýcarska. První zastávkou bude město Luzern.
Pokud jedete přímo do města Luzern použijte dálnici A14 (Bregenz) a na exitu 27-Atlach po silnici L 55 na kruhovém objezdu L 58, přes řeku Rýn (hraniční přechod) na nájezd dálnice 13 směr Chur. Na 11 exitu budeme pokračovat po dálnici 3. Pro vaší cestu s výhledem po krajině je možné použít exit 44 Niederurnen a po silnici 17 projet průsmyky do města Altdorf a zde jsou dvě možnosti jak se dostat do města, buď po silnici 2 (2b), nebo využit dálnici 2.
Luzern (Lucern)
Je hlavní město stejnojmenného kantonu a také okresu. Leží na severozápadním konci Lucernského jezera u výtoku řeky Reuss a jde o hospodářské a kulturní centrum regionu Innerschweiz (resp. středního Švýcarska). Reuss rozděluje Lucern na Staré Město a Nové Město. Nejstarší zakrytý dřevěný most na světě (Kapellbrücke) s vodní věží a Most vetešníků (Spreuerbrücke) spojují Staré Město s Novým. Poloha mezi jezerem a horami (Pilatus a Rigi) je obzvláště malebná a urychlila rozvoj Lucernu coby cizineckého města.
Kapellbrücke
Město je rozděleno řekou Reuss, nachází se zde množství mostů, které spojují staré město s novým. Z nich je nejznámější Kaplový most (Kapellbrücke), nejstarší zakrytý dřevěný most o délce 170 metrů z roku 1332. V roce 1993 zničil požár nedopalek cigarety většinu mostu. Ale protože byl most v 60. letech kompletně renovován a každý jednotlivý dřevěný díl byl zaregistrován, bylo možné ho po požáru znovu vystavět podle původní podoby. Většina třírohých středověkých originálních maleb, jimiž byl most vyzdoben po celé své délce ve štítu, však byly nenávratně zničeny. Býval zde i obraz císaře Jindřicha kořícího se svatému Václavu. V prostředku mostu se nachází symbol Lucernu, Vodní věž s osmibokým půdorysem. Most, stejně jako věž tvořily součást městských hradeb. Proto jsou dřevěné trámy ze strany vodní věže umístěny o něco výš.
Železniční doprava je v regionu provozována společnostmi SBB, Zentralbahn a BLS. Hlavní nádraží v Lucernu se nachází nedaleko jezera v centru města. Původní nádražní budova byla zbořena, zachován byl pouze portál, a na jejím místě vyrostl terminál autobusové a trolejbusové dopravy. Nová nádražní budova byla postavena o několik desítek metrů dále, opět jako hlavní nádraží. Z nádraží vychází úzkorozchodné tratě do Englbergu aInterlakenu. Silniční veřejná doprava je reprezentována trolejbusovou a autobusovou dopravou provozovanou společnostmi Verkehrsbetriebe Luzern, Auto AG Rothenburg, Rottal AG a Postauto. Lodní doprava na Vierwaldstätterském jezeře je provozována Schifffahrtsgesellschaft des Vierwaldstättersees (SGV).
Interlaken
Město Interlaken neboli město mezi jezery Brienzersee a Thunersee s výhledem na majestátní pohoří Bernských Alp s vrcholy Mönich, Eiger, Jungfrau a Gletscherhorn. Něco o městě Interlaken, když navštívíte toto moderní město nečekejte evropské návštěvníky či obyvatelstvo, v dnešní době do oblastí Bernských Alp a lázeňského města Interlaken lidé z Indie, Arabských států a Japonska. Obchody jsou přizpůsobeny pro tyto zákazníky obchody z luxusním zboží švýcarských hodinek, nožů a luxusních značek pro bohaté turisty. Při návštěvě obchodu na luxusní třídě plné hotelů, narazíte na dav šílených japonských turistů, kteří obléhají obchod s hodinkami, kde jej obsluhují japonští prodavači v japonské měně JEN.
Brienz
Na jezeru Brienzersee je vesnice Brienz, kde naleznete parní ozubenou dráhu ve Švýcarsku. Ve spodní stanici železnice Brienz BRB (Brienz Rothorn Bahn), cena pro skupinové jízdné 15 lidí pro jízdu tam i zpět 52 fr,- . vás asi po více než půl hodině vyveze do výšky 2 351 m.n.m.Vrchní stanice Brienzer Rothorn, kde je umístěna restaurace s vyhlídkou na jezero (Hotel Rothorn Kulm). Na vrchol je možné se dostat i lanovou dráhou ze spodní stanice Sörenberg-Schönenboden na druhé straně hory.
Něco o železnici: zajímavostí je, že vagóny tlačí před sebou parní lokomotiva, která zdolává sklonu stoupání 250 ‰, při cestě se potkávají celkem 3 lokomotivy o které je velký zájem z řad turistů. Vagónky jsou opatřeny velkými skly v případě špatného počasí, ale v pěkném je možné jet v otevřeném vlaku s nádherným výhledem do údolí.
Obec Brienz leží úpatí Brienz Rothorn Kulm (2.350 m n.m.). Obec se táhne od Brienzergrat podél jezera Brienzersee (564 m n.m.) až na nejvyšší vrchol Erhebung Schwarzhorn (2.928 m n.m.) a hraničí s osmi okolními obcemi a kantony Obwalden a Lucernu. Pod obec Brienz spadají další obce podél horního konce jezera Brienzersee až k sousedním horám. Na severu zahrnuje oblast ústí řeky Aare a obec Kienholz. Obec se nachází v horní části jezera Brienzersee v krásném horském prostředí. Zeleno-modrá voda jezera Brienzersee a na jižním břehu tmavé borové lesy táhnoucí se až k vodě, výrazně přispívají k charakteru horského jezera. Dalšími zajímavými místy k návštěvě jsou Brienz Rothorn Kulm (2.350 m), Ballenberg Giessbachfälle, Axalp a Faulhorn (2.680 m n.m.).
K obci patří i horské pastviny, Rotschalp (1.698 m n.m.), Planalp (1.544 m n.m.), Hinterburg (1.530 m n.m.), Axalp (1.706 m n.m.) a Tschingelfeld (1.767 m n.m.) Na Rotschalpu je umístěna monitorovací stanice Švýcarský federální instituce pro výzkum sněhu Avalanche Davosu, v nadmořské výšce 1.870 m n.m..
V Brienz je možné využít krásného parku s klasickou alpskou architekturou, nebo vlaku, který jezdí každých 15 minut mezi Interlaken a Meiringen. Dále je možnost svést se parníkem do Interlakenu cca 16fr ,- .
Na vrchol hory Titlis
Jízdou autem ši vlakem se musíme dostat do lyžařského městečka Engelberg
Dálnice 2, dálniční exit 33 Stans-Süd, silnice Kantonsstrasse do města Engelberg. Doporučení jízdu v ranních hodinách jinak nebudete mít šanci se dostat do lanovky.
Cena lanovky přímo na vrchol tam i zpět je pro skupinu 62 fr ,- Nastupuje se ve spodní stanici Engelberg (Talstation Titlis), odkud se jede do mezistanice kde nevystupujeme a jedeme do další stanice lanovky Trübsee (1800 m.n.m.) v této stanici vystoupíme a může přestoupit do druhé lanovky pro 60 lidí do stanice Stand, zde se dále přestupuje do zbrusu nové 360° otáčivé lanovky na vrchol stanice Kleintitlis. Tato stanice se skládá z pěti podlaží, obsahuje dvě restaurace, ledovcovou jeskyni a vyhlídkovou plošinu. Novinka je vysutý most přes úbočí hory půl kilometrovým srázem, nic pro slabé povahy, protože most drží ocelové lana je vratký lehce se rozhoupe, ale je 100% bezpečný. Doporučuji se teple obléct a použít horskou obuv, budete se totiž pohybovat na ledovci. Ve výšce 3040 m.n.m. je sedačková lanovka Ice Flyer (12 fr,-), která vás doveze o pár metrů níže k vrcholu Rotstöckli. Zde je atrakce v podobě pneumatik, na které nasednete a svezete se jak na saních, vyřešené mají výtah, který vás pohodlně vyveze zpět na start.
Sjedeme dvěma lanovkami do výšky 1800 m.n.m. a vydáme se k jezeru Thübsee, okolo tohoto malebného jezera je stezka s možností odpočinku v příjemném prostředí kde jsou na pastvě krávy. Je to také perfektní prostředí pro fotografování hory Titlis s ledovcovou stěnou na vrcholu. Důležité je aby jste věděli, že poslední jízda na vrchol Titlis je v 15.00.
Vitznau
Vitznaou je malinké městečko na výchochodní pobřeží luecernžského jezera, zde se nalézá nejstarší ozubená trať na světě inženýra Rigi. Spodní stanice obsahuje železniční depo s otočnou plošinou pro otočení lokomotiv, které dovezou turisty do nejvýše položené stanice Rigi Kulm 1 798 m.n.m. Z vyhlídkové plošiny z hory Rigy je překrásný výhled na jezera: Severně jezero Zugersee, jížně jezero Vierwaldstättersee na západní straně jezero město Lucern (Luzern). Při pěkném počasí jde vidět i město Zürich. Rigi Kulm vrchní železniční stanice, do které jezdi dva vláčky, jeden ze směru naší cesty Vitznau a druhý ze spodní stanice Arth-Goldau RB na opačné straně hory, vláček je většinou barevně odlišný: červený a modrý, modrý vlak jezdí do stanice Arth-Goldau RB.
Z hory Rigi je několik turistických cest, které vám nabídnou mnoho krásných pohledů na Alpské vrcholy několika velikánů a krásné přírody. Jedním z majestátních vrcholů je u města Schwytz, vrcholy Kleiner Mythen a Grosser Mythen
Schwytz podle tohoto města je vzatý název Švýcarska, zde totiž při spojení kantonů Schwytz, Luzern a Nidwalden začalo postupné sjednocování kantonů do jednoho velkého celku a proto prvním územím, který toto sjednocování začalo byl Schwytz.
Nejlepší je vyjet si vláčkem do konečné stanice a postupně sestupovat z hory, kvalitní turistické značení vám zaručuje přehledné informace. Většina značek obsahuje názvy se šipkami do mezi stanic vláčků, celkový sestup z hory zabere 4 hodin
Mezi stanice vlaku Rigi Kaltbad-First, kde jsou umístěny termální lázně s hotelem Alpina je dobrou stanicí pro vaší cestu. V blízkostí je kabinová lanovka Rigi Kaltbad, která vás dopraví do sousedního městečka Weggis.
Na břehu jezera hned vedle stanice železnice je přístav pro parníky spojující Vitznau a Lucern
Doporučuji se zarezervovat jízdenky v letních měsících pro velký zájem turistů.