Lago di Livigno

Livigno leží ve stejnojmenném pohoří Livigno. Rozkládá se v hlubokém a širokém údolí říčky Aqua Granda, která se nazývá též lombardsky Spöl. Livigno je jednou z mála italských obcí, které nepatří do úmoří Středozemního moře, ale do úmoří Černého moře. Na říčce byla vybudována přehradní nádrž Lago di Livigno roku 1960 a část staré vesnice byla zaplavena.

Livigno je známé lyžařské středisko, kde jsou pravidelně pořádány závody ve všech lyžařských a snowboardových disciplínách. Na stejných tratích se v létě jezdí cyklistické závody. Okolo města se nachází řada sjezdovek s celkovou délkou 115 km. Jsou rozdělené do dvou částí Mottolino a Carosello 3000, mezi kterými je spojení bezplatným skibusem. Součástí areálů jsou dva velké snowparky, několik funline, dětské parky se zábavnými překážkami a mnoho malých snowparků.

 

Lyžování v Livignu je nevšedním zážitkem pro všechny milovníky lyžování a zimních sportů. Lyžařský areál v Alta Valtellina je jedním z největších, nejdůležitějších a nejoblíbenějších v Alpách a v Lombardii a nabízí neuvěřitelnou škálu možností pro sjezdové lyžování, snowboarding, freestyle : moderní lyžařské vleky, snowparky mezinárodní úrovně, sjezdovky všech úrovní a vysněný sníh na lyžařskou sezónu, která trvá od října do května .

Oblast Livigno je zvláštní a svého druhu jedinečná, pokrývá široké a rozsáhlé údolí, které je vždy slunečné , umožňuje lyžování na několika horských stranách a nabízí možnost lyžování jak ve vysokých nadmořských výškách, tak na dně údolí díky četné vleky dostupné z venkova.

Letní Livigno je skutečným přírodním rájem. To, co bývalo bílé, se mění na zelené a horské svahy se mění ze sjezdovek na stezky, MTB tratě a sjezdové tratě : fantastická venkovní tělocvična v Alpách, kde lze provozovat jakýkoli druh sportu.
Milovníci jízdních kol – dospělí i děti, experti i začátečníci – mohou i v létě využít lyžařských vleků k dosažení vrcholků hor a vyzkoušet si velkolepé svahy Livigno Bikeparks, zdolávat sjezdy v lesích, jezdit na vysokých – výškové cesty . Bike Pass Livigno je „ letní skipas“, který vám to umožnívyužijte lanovky a sedačkové lanovky na obou stranách a získejte přístup do všech Bike parků v Livignu bez omezení , pro svá dobrodružství na dvou kolech.

Freebus je bezplatná veřejná doprava, která funguje každý den od 7:30 do 20:00, s výlety každou hodinu a dalšími výlety v hlavní sezóně. Čtyři linky kyvadlových autobusů, každá s různými trasami, se dostanou ke všem lyžařským vlekům, do centra města a do okrajovějších oblastí se zastávkami na strategických místech v Livignu. Přeprava lyží, snowboardů a sportovního vybavení povolena a zdarma.

Pro zimu 2022/23

Livigno je jednou z největších a nejznámějších lyžařských oblastí v Evropě s lyžařským povrchem přesahujícím 115 km ubitého sněhu a zimní sezónou, která trvá od listopadu do května . Lyžaři, snowboardisté ​​a freerideři, kteří si zvolí Livigno, opravdu nehrozí, že se budou nudit: z různých částí města vás více než 30 moderních lyžařských vleků, sedačkových lanovek a kabinkových lanovek rychle vyveze do vysokých nadmořských výšek na obou stranách údolí Livigno. , nabízející možnost lyžování na sjezdovkách všech stupňů obtížnosti (lehké, střední, pokročilé).

Propojení mezi lanovkami a službou Skilink , která přepravuje lyžaře z jedné sjezdovky na druhou, vám umožní vyzkoušet všechny sjezdovky a učinit každý den na lyžích v Livignu vždy jedinečným, vždy výjimečným.

Livigno má zvláštní daňový a celní status, který vyplývá z historie a v současnosti je velmi výhodný pro turismus. Neplatí se zde DPH (daň z přidané hodnoty), spotřební daně a do určité míry ani clo. Místní lidé a firmy platí daň z příjmu. To vede k nízkým cenám především alkoholu, parfumerie, oděvů a pohonných hmot. Turisté je mohou nakupovat v neomezeném množství, ale vyvážet je mohou jen pro vlastní potřebu. Kvůli tomu střeží hranice švýcarští celníci za tunelem Munt la Schera a také jejich italští kolegové v sedle Foscagno a kontrolují projíždějící automobily.

Od 1. ledna 2022 je ze zákona povinné uzavřít pojištění , které kryje škody, které mohou lyžaři při výkonu této činnosti způsobit třetím osobám. Livigno Skipassion nabízí možnost zakoupení RC politiky společně se skipasem a to jak online, tak na kterékoli pokladně v lyžařském areálu.

Pro rodiny na bílém týdnu nebo zimní dovolenou si Livigno vyhrazuje nabídku, která je skutečně vhodná pro děti. Uvnitř Skiareálu je nespočet atrakcí, služeb a aktivit určených speciálně pro mladší lyžaře a pro všechny, kteří ještě neumí lyžovat, ale chtějí si užít zábavu na sněhu: sjezdovky pro děti, školky a školky, hřiště na sníh, boby a sáňky a mnoho dalšího.

Během letní sezóny není nouze o rekreanty, kteří využívají bezcelní oblast k nákupům nebo kteří, přitahováni nadmořskou výškou místa, opouštějí horká a dusná města, aby se uchýlili do chladného klimatu Livigna, a také na výlety na kole po cyklostezkách přítomných na východní straně země i v jiných částech. Tato lokalita je ve skutečnosti také známá jako malý Tibet díky geomorfologickým charakteristikám místa, které jsou zčásti podobné těm Himalájím: Livigno je ve skutečnosti náhorní plošina obklopená horami v srdci Rhétských Alp . Název Malý Tibet dal autor legend a příběhů Alfredo Martinelli v roce 1967 ve své publikaci Livigno malý Tibet.

Dostanete se sem ze zbytku území pouze z Valtelliny přes průsmyk Foscagno (obvykle celoročně otevřený), po státní silnici Foscagno 301 nebo ze Švýcarska přes Forcola di Livigno (sjízdný pouze v létě) údolím Poschiavo , jinak silničním tunelem z Engadinu . Přibližně 3,5 km dlouhý tunel je jednopruhový (střídavě jednosměrný) a je zpoplatněn. Tunel spojuje dolní a horní část Spölu a vyhýbá se tak nesjízdnému úseku potoka.

Průsmyk Foscagno je alpský průsmyk v západních Rhétských Alpách, který spojuje údolí Livigno s Valdidentrem a Valtellinou. Průsmyk se nachází ve výšce 2 291 m.n.m a je přístupný po státní silnici Foscagno 301. Průsmyk představuje jedinou cestu, která vám umožní dostat se do Livigna, aniž byste museli projíždět Švýcarskem (údolím Poschiavo a Forcola di Livigno nebo tunelem Munt La Schera).

Tunel Munt La Schera, také známý jako tunel Drossa nebo Livigno tunel , je švýcarský silniční tunel, který prochází severojižním směrem pod Munt La Schera , od které má své jméno (hora, která je součástí Casina-Umbrail – Pizzo chain della Forcola a zejména skupiny Piz Daint), spojující údolí jezera Livigno na jihu s údolím Forno na severu.

Přestože se nachází zcela na švýcarském území , zejména v obci Zernez v kantonu Graubünden, jižní vchod do tunelu je asi 600 metrů od hranic s Itálií. Zde je oddělení Guardia di Finanza, vedle oddělení švýcarských celníků. Tunel má pouze jeden jízdní pruh. Tranzit probíhá jedním ze dvou směrů, střídá se každých 15 minut. Povolena jsou vozidla s maximální výškou 3,6 m a maximální šířkou 2,5 m. Průjezd tunelem je zpoplatněn. Cena za jednotlivou jízdenku je od 17 CHF nebo 16 EUR. Mýtné probíhá výhradně na jižní (italské) straně.