Srdce pohoří Silvretta

Pohoří Silvretta na rakousko-švýcarské hranici lemují na severu údolí Mantafon a Pazneun propojená silnicí Silvrettaße. Hned po Großglocknerské vysokohorské silnici je Silvrettastraße snad z tohoto úseku nejkrásnější. Současně jde také o nejmladší silnici, které vede do vysoké nadmořské výšky. Vorarlberské údolí Mantafon bylo s tyrolským údolím Paznaun dopravně propojeno až po roce 1953 díky krásně přehradní nádrži. Tehdy byla totiž přesně v nejvyšším bodě průsmyku mezi oběma údolími. Přehrada je velkou zásobárnou vody napájená ledovci z pohoří Silvretta. Zde také pramení řeka Ill, která napájí dále po jejím toku velké řeky Rýn a Dunaj.

Příkré, červeno-hnědě nebo šedozeleně zbarvené skalní hřebeny jsou doplňovány vlídnými firnovými poli, vedle mírněji působících vrcholů se impozantně vyjímají rozsáhlé ledovce. Více než 74 vrcholů, rovnoměrně rozdělených mezi Rakousko a Švýcarsko, se jižně od přehradní nádrže vypíná do výšky přes 3000 m n. n. a k žádnému s vrcholů pohoří Silvretta dosud nevede lanovka.  

Jezero Lüner je velké jezero nedaleko města Bludenz ve Vorarlbersku v Rakousku. Hloubka jezera byla zvýšena o 72 metrů výstavbou vodní přehrady v roce 1958. Přehrada zásobuje vodou čtyři místní elektrárny, Lünersee, Rodund I, Rodund II a Walgau. Jezero je spojeno s vesnicí Brand systémem lanovky Lünerseebahn. Lünersee, kdysi jedno z největších přírodních horských jezer ve východních Alpách, leží v nadmořské výšce 1 970 m. Nachází se na konci údolí Brandnertal, ale patří do obce Vandans v Montafonu. Na délku má v nejvzdálenějších bodech až 2 km, na šířku 1,2 km. Sahá do hloubky 139 m. S takto velkými rozměry je nejrozlehlejším přírodně vytvořeným jezerem v celém Rakousku. Oblíbeným cílem turistů se stalo právem, jezero nádherně lemují hory a spolu s panenskou přírodou v okolí je to naprosto kouzelné místo. 

Pokud bude počasí přát je možná procházka kolem jezera, která zabere dvouhodinovou procházku kolem něho. Koho to naopak táhne do výšek, má zde dvě možnosti – buď se může vydat na dvouapůlhodinový pochod podél jezera a dále údolím Ochsental nahoru k chatě Wiesbadener Hütte (2 443 m n. m.), a přiblížit se tak k ledovcům Ochsentalergletcher a Vermuntgletcher; anebo se, je-li dobže znalý hor a má-li dost sil na výstup, může se pokusit překonat vrchol Vallüla (2 813 m n. m.), zde se jedná, ale o velice náročný úsek, kde je potřeba mít velice dobrou horskou obuv a také počítat, že v horním úseku je potřeba zapojit doslova ruce a nohy, překonávají se veliké kamenné úseky. Ale na vrcholu budete odměněny překrásným výhledem na celé severní panorama pohoří Silvertta, z vrcholu je také vidět i obě údolí Mantafon a Paznaun.

Galtür se nachází v zadní části Paznaunu v rozšiřujícím se údolí mezi Silvrettou na jihu a skupinou Verwall na severu, na hranici s Vorarlberskem. Ve vesnici se Vermuntbach a Jambach stékají a tvoří Trisannu

První silnice vedoucí přes Paznaun byla postavena v 19. století. V důsledku toho byl Galtür objeven mnoha cestovateli. Galtür se tehdy ještě skládal z kostela, hostince a 7 až 8 chat a dál se označit za velmi chudou vesnici. S novým spojením byly dostupné levné potraviny, ceny klesly a horští farmáři ještě více zchudli. Občas se starověké stezky a vysoké průsmyky používaly jako stezky pašeráků, aby zajistily přežití. Prvním lyžařským turistou byl Ernest Hemingway, jehož povídka „Alpská idyla“ Galtür je kulisou.

 

Lyžařský areál Galtür má 8 vleků a 40 km upravovaných sjezdovek. Lyžařský areál sahá od 1 635 m do 2 297 m n. m. K dispozici jsou 2 lanovky, 2 sedačkové lanovky, 5 kotvových vleků, přesun osob, 40 km upravených sjezdovek (z toho 4 km modrých, 24 km červených a 12 km černých), 20 km variant s hlubokým sněhem, lyžařská a snowboardová škola, 74 km běžeckých tratí (stezky a lyžařské turistické trasy), večerní lyžování (2,2 km osvětlených sjezdovek) a osvětlené kluziště. 

Lavinová katastrofa Galtür: Píše se 23. únor 1999 a Galtür zasáhla lavina, která si vyžádala 31 obětí. Kvůli hustému sněžení bylo město v únoru 1999 odříznuto od okolního světa. Pomocné týmy bylo možné přivážet a odvážet pouze vrtulníkem.

Kde se lyžařský den promění v epický lyžařský den. Kde se lyžařská dovolená promění v nezapomenutelnou lyžařskou dovolenou. Kde se událost promění ve vrchol roku. Ischgl, přímo v tyrolských Alpách v Paznaunu, je perfektním prostředím pro milovníky zábavy a milovníky zimních sportů! Ano takové je moto sportovního a špičkového lyžařského střediska Ischgl

Město se nachází v Paznaunu v nadmořské výšce téměř 1 400 m n. m. a je známé svým lyžařským areálem Silvretta Arena s 238 kilometry sjezdovek a 45 vleky, který je propojen se švýcarskou obcí Samnaun . Ve 20. století byla bývalá horská obec přeměněna na hotelový komplex pro masovou turistiku. Během lyžařské sezóny se zde konají četné après-ski večírky a koncerty různých mezinárodních hitů s očekávanou návštěvností až 25 000 návštěvníků. 

Malé, ale působivé jezero Berglisee je cílem mnoha turistů. Vzhledem ke krásné poloze v horách zve k lenošení a odpočinku. Z Mathonu vede cesta asi za 1,5 hodiny k idylickému horskému jezeru, které je zvláštní atrakcí. Turistická stezka vede lesy, kolem malebných alpských luk a po prudkém závěrečném stoupání se na Berglisee otevírá nádherná přírodní událost. Zde si můžete odpočinout a užít si klid a pohodu v Paznaunských Alpách.

Jezero Madleinsee, zasazené uprostřed majestátního horského světa regionu Paznaun, je velmi oblíbené mezi turisty a milovníky přírody. Posaďte se u břehu, nechte svůj pohled bloudit po působivé siluetě pohoří Silvretta a zaposlouchejte se do tichého šplouchání vln.