Státem vyhlášená karanténa pro všechny!

Každý, kdo se od soboty 7.3.2020 vrátí z Itálie do Česka, se bude muset ozvat lékaři. Následně podle nového nařízení ministerstva zdravotnictví stráví dva týdny v karanténě. Po jednání s ministry a hejtmany to oznámil premiér Andrej Babiš (ANO). Předseda vlády věří, že tak zabrání většímu rozšíření nového typu koronaviru v Česku. Pozitivně testováno bylo v republice na koronavirus devatenáct lidí, uvedl v pátek večer ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

„Nařizuje se praktickým lékařům, aby u osob s trvalým pobytem v ČR, kteří se od 7. března 2020 navrátí z pobytu na území Itálie do ČR, rozhodli o karanténě v délce 14 dnů,“ řekl Babiš. Sami turisté, kteří se vrátí, se přitom musí na praktické lékaře bez osobního kontaktu (např. po telefonu – pozn. red.) obrátit. „Toto preventivní opatření je nezbytné, abychom se vyhnuli nekontrolovanému šíření koronaviru v ČR,“ uvedl premiér.

 

  • Lidé, kteří se od soboty vrátí z Itálie, musí tuto skutečnost oznámit bez osobního kontaktu lékaři. Ten rozhodne o dvoutýdenní karanténě.
  • Při porušení pravidel karantény, které pro návratu z Itálie vyhlásilo ministerstvo zdravotnictví, hrozí pokuta až tři miliony korun. 
  • Hlavní hygienička České republiky Gottvaldová potvrdila, že ze tří nových případů nakažených koronavirem se dva vztahují k cestování do Itálie.
  • Nově budou podle náměstka ministra zdravotnictví Prymuly nakažení novým typem koronaviru izolováni doma. Do nemocnic půjdou jen vážné případy.
  • Stát je připraven vytvořit programy pro kompenzaci ztrát podnikatelů v souvislosti s opatřeními, která vyhlásil kvůli koronaviru.
  • Dezinfekční opatření kvůli koronaviru se rozšíří i na další vlaková nádraží. Česká pošta bude distribuovat letáky do 4,7 milionu domácností.
Leave a Reply