Z Lugana do Zermattu

Z Lugana do Zermattu

Naše cesta začíná v italský mluvícím městečku Lugano u stejnojmenného jezera. Lugano leží v jižní části Švýcarska u italských hranic. Pokud navštívíte toto malebné městečko, na břehu jezera je nákupní třída Riva Giocondo Albertolli na této nákupní ulici nečekejte, žádné levné obchody, jsou tu vždy od sebe pár metrů obchody s švýcarskými hodinky a luxusními náramky a samozřejmě švýcarskými noži. Doporučuji navštívit park Civico (Parco Civico), které je pro odpočinek procházky městem ideální. Lugano obsahuje ještě jednu atrakci, je to zubačka, která slouží jako výtah, naleznete ji na ulici Via Pico (kousek po pobřeží) s nástupní stanicí Cassarate, která funguje po každých 15 minutách na přivolání. tato zubačka vás po cca 30 minutách vyveze až do cílové stanice Monte Brè, kde se Vám naskytne nádherný výhled na celé jezero a město Lugano.

Pokud Vás zajímá malý model švýcarských památek “Swissminiatur”, můžete si udělat menší zajížďku do Meline kousek od Lugana (po dálnici A2 směr Mendrisio). Swissminiatur je otevřené v letních měsících od 9:00 – 18:00 INFO

 

Cesta do Locarna
Locarno-9Locarno, je městečko u jezera Maggiore, v tomto městečku nenaleznete památky, ale spíše rekreační místo pro dovolenou, za návštěvu, ale stojí navštívení kláštera Santuario della Madonna del Sasso, který je vybudován nad městem. Do kláštera se dá dostat jak pěší chůzí po křížové cestě, nebo zubačkou, která samozřejmě není levná. Klášter je otevřený pro veřejnost každý den od 7:30 – 18:00

 

 

Lanovkou na Carddadu

Locarno-smPár metrů od kláštera Santuario della Madonna del Sasso je lanovka Orselina CIT na horu Cardada, Cimetta INFO

 

Při cestě směrem k Zermattu, budeme projíždět přes horské průsmyky a zdolávat velké horské převýšení. Z Locarna pojedeme po dálnici (A2, E35) směrem na Biasca, Airolo před vjezdu do Gottharského tunelu odbočíme na silnici (2) a začneme stoupat na Ausstellung Forte Airolo, kde je několik ledovcových jezírek. Zde jemožné nachviličku si odpočnout před náročnou jízdou do lyžýařského střediska. Při pohledu z odpočívadla je možné vidět horské masívy Fibbia, Pizzo Centrale, Chastelhorn a Gemsstock.

 

swi01Při sjezdu do vesnice Hospental je možné si udělat menší zajížďku do vedlejší vesnice Andermatt, kde je možné nasednou do kabinové lanovky, která Vás vyveze na vrchol hory Gemsstock (2 961 m). Z vesnice Andermatt je možné nasednou na vlak Matterhorn Gotthard Bahn, který jezdí mezi Göschenen a Andermatt v pravidelných linkách. Můžete zaparkovat své auto nebo motocykl v Göschenen a parkovat zde i několik dnů.

 Časový harmonogram dalších vlaky ranní a večerní jízdy:
Po-Pá So & Ne denně
Andermatt-Göschenen 5.15 hodiny od
5.29 hodin,
5.54 hodiny od
6.05 hodin,
22.08 hodiny od
22,22 hodin,
Göschenen Andermatt- 5.35 hodiny od
5.45 hodin,
6.06 hodiny od
6.16 hodin,
22.27 hodiny od
22,37 hodin,

 

Vlakem – jízdné
skupiny Göschenen – Andermatt CHF 4.- pro dospělé a CHF 2.- pro děti a psy. Nutná rezervace 48 hodin předem. Také poskytuje Matterhorn Gotthard Bahn, a multi-jízdenka až (6 jednolůžkových jízdy) za sníženou cenu. CHF 30.- / CHF 15.- s poloviční jízdné. Tyto vstupenky jsou v současné době pouze na nádraží Andermatt k dispozici.cyklistické dopravy Zahrnutí jízdních kol ve vlacích je omezená. Skupiny 10 jízdních kol mají povinné minimální rezervy 48 hodin před jízdouJízdenka pro jízdní kolo stojí CHF 8,20 / CHF 10.04 s poloviční jízdné / GA nebo Den Karta pro jízdní kola.

 

SWI26SWI23V pokračování naší cesty do Zermattu se musíme vrátit a pokračovat po silnici Furkastrasse (19) přes maličkou vesnici Realp na odpočivádlo Belvedere, kde budete mít krásný pohled na celý ledovec Ahonegletcher Urnských Alp s nejvyšším bodem Dammastock (3 630 m), vidět jsou vrcholky zleva doprava: Gärstenhörner (3 189 m), Tieralplistock (3 383 m), Diechterhorn (3 389 m), Steinhüshorn (3 121 m), Hinter Tierberg (3 447 m), Eggstock (2 445 m), Rhonestock (3 589 m), Galenstock (3 586 m), Gross Bielenhorn (3 210 m) a Klein Furkahorn (3 026 m).

 

 

 

 

Leave a Reply