Kalifornie – Los Angeles

los-angeles-3Úvodem

Kalifornie patří k nejbohatším a ekonomicky nejaktivnějšímu státu ve Spojených Státech Amerických. Dlouhodobě je nejlidnatějším členským státem, který má 38 milionů obyvatel (2012), po Aljašce a Texasu je rozlohou třetím největším státem USA. Hlavním městem je Sacramento. Nejvýznamnějšími městy jsou San Francisco, San José, Fresno, Los Angeles, San Diego a Long Beach. Na jihu hraničí s Mexikem, na východě s Nevadou a Arizonou, na severu s Oregonem, a ze západu ji ohraničuje Tichý oceán. Podnebí je suché a horké. Průmyslově je nejdůležitější Los Angeles a Silicon Valley (centrum elektronického průmyslu).


los-angeles-9Los Angeles

Je po New Yorku druhé nejlidnatější město USA, středisko stejnojmenného okresu. Los Angeles je jedno z nejvýznamnějších světových center kultury, vědy, technologií, mezinárodního obchodu a vzdělání. Leží na západě země u jižní hranice s Mexikem ve státu Kalifornie na pobřeží Tichého oceánu. Vlastní město má rozlohu 1 302 km² a má 3 885 000 obyvatel (2013), celá metropolitní oblast pak téměř 10 000 000 obyvatel. Metropolitní oblast tvoří přes 80 samostatných měst a městeček (Long Beach, Pasadena, Beverly Hills, Inglewood, Compton, Torrance, Santa Monica atd.) a jen jedno z nich je právě „City of Los Angeles“. Kromě Downtownu, jak se také označuje centrum L.A..

Downtown je hlavním centrem Los Angeles. Nachází se přibližně 20 km od pobřeží Tichého oceánu. Původním historickým místem osídlení je El Pueblo de Los Angeles, na náměstí Los Angeles Plaza, západně od hlavního nádraží LA Union Station. Zde najdeme nejstarší sakrální stavbu ve městě kostel La Iglesia de Nuestra Señora la Reina de Los Ángeles (The Church of Our Lady the Queen of the Angels) vystavěný v letech 1818–22 a nejstarší budovu ve městě Avila Adobe rovněž z roku 1818. V blízkém okolí se nachází zmíněná budova nádraží, stavba z roku 1939 v historizujícím stylu, jihozápadně pak 138 m vysoká budova losangeleské radnice.

Hollywood leží ve střední části Los Angeles, severozápadně od Downtownu. Hlavní centrum čtvrti tvoří ulice Hollywood Boulevard a Sunset Boulevard (střed čtvrti je přibližně v místech, kde je protíná Vine St.). K hlavním památkám náleží kino Grauman’s Egyptian Theatre postavené v roce 1922, kde se ve stejném roce odehrála první hollywoodská filmová premiéra.

los-angeles-7Long Beach

Je město městská část dnešní metropole Los Angeles, leží v aglomeraci Los Angeles, 30 km jižně od centra L.A. Má 463 956 obyvatel (2005). V Long Beach se nachází velmi důležitý přístav, jeden z největších na světě. Také se zde nachází druhá největší Kalifornská státní Univerzita. Long Beach je 34. největší město Spojených států, 5. největší v Kalifornii a druhé největší v okrese Los Angeles (po městu Los Angeles).

los-angeles-6Long Beach, v závislosti na místě kde se nalézá, má středomořské podnebí, se silnými polosuchými klimatickými podmínky. Dny v Long Beach jsou většinou jasné, jako jsou v jižní Kalifornii. Teploty zaznamenané u meteorologické stanici v Long Beach Airport, 6,4 km ve vnitrozemí od oceánu, v rozsahu více než podél bezprostřední pobřeží. Během letních měsíců, nízké mraky a mlha se vyskytují častěji. Mlha se obvykle rozpustí odpoledne a západní mořský vánek často udržuje  letní teploty mírné. Teplo a vlhkost se vzácně shodují, takže vlny veder snesitelnější, než by bylo jinak.

Long Beach je geografická poloha přímo na východ od Palos Verdes poloostrově, spárované s převážně jižní orientace pobřeží, má za následek, že město má výrazně odlišné chování počasí než pobřežních oblastí na severu a jihu.  Hory Palos Verdes blokují proudění vzduchu od západu k východu a spolu s ním i významné množství pobřežní vlhkosti, která ovlivňuje další pobřežní města, jako Manhattan Beach , Santa Monica a Newport Beach.

 

Hollywoodská nádrž

Nádrž je postavena v roce 1924, jako součást zásobárny vody a zásobování systému města. V prvních letech provozu se hladina vody měnila, i když po většinu času byla stále držela vysokou úroveň. Během několika dní po protrhnutí hráze St. Franciské přehrady v březnu 1928, William Mulholland nařídil u Hollywoodské nádrže snížit hladinu z důvodu obavám z opakování katastrofy.

los-angeles-8

Westside

Los Angeles Westside je městský region v západní části Los Angeles. Rozloha činní 262 km2  zahrnující nejen okresy v City of Los Angeles, ale i města Beverly Hills , West Hollywood , Culver City a Santa Monica.

Leave a Reply