Národní park Aigüestortes i Estany de Sant Maurici

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Národní park byl vytvořen v roce 1956 a je jediný národní park Španělska, který se nachází v autonomním oblasti Katalánska. Národní park Aiguas Tortas a Lake San Mauricio s ročním počtem půl miliónů návštěvníků (2015) je v počtu návštěvníků osmým navštěvovaným národním parkem ve Španělsku. Nachází se ve střední části Pyrenejí rozdělených mezi čtyři pyrenejské regiony: Alta Ribagorza, Pallars Sobirà, Pallars Jussà a údolí Aran, v provincii Lleida, pokrývající ve své centrální části území oblasti Obecní podmínky Espot a Valle de Bohí.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”893″ img_size=”large” alignment=”center” onclick=”link_image” css_animation=”fadeIn” css=”.vc_custom_1563910205656{margin-top: 10px !important;margin-bottom: 10px !important;}”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Má dvě oblasti: východní s kontinentálním podnebím a zavlažované přítoky Noguery Pallaresa, které živí jezero San Mauricio a západní (Aiguas Tortas), s vysokohorským atlantickým podnebím s přítoky Noguera Ribagorzana.

Geografie parku je vysokohorské pohoří, protože velká část území přesahuje 1.000 m.n.m. , přičemž vrcholy přesahují 3.000 metrů nad mořem. Jezera původu kvartérního ledovce je zde mnoho. Mezi údolími vynikají dvě údolí: na západě údolí řeky San Nicolás s charakteristickými loukami a meandry, ze kterých pochází název „Aiguas Tortas“ (klikaté vody). Na východě údolí Rio Escrita s jezerem San Mauricio .

Park má velkou biologickou hodnotu. Velká nerovnost, kterou představuje, pochází z různých ekosystémů: louky, plodiny a listnaté lesy v nižších úrovních, stále zelené lesy ve středních úrovních a vysoké horské louky a skály ve vyšších úrovních. Po celá léta se jedná o chráněné území a jeho relativně nepřístupný přístup, zachovalo flóru a faunu v poměrně divokém stavu. Stopa člověka je nicméně nevyhnutelná a park je stále využíván hospodářskými zvířaty, turistikou a vodními elektrárnami.

Park má 40.852 hektarů rozdělených do dvou rozlišených ochranných pásem, vnitřní zóny a periferní zóny. Vnitřní zóna je ta, která má kategorii národního parku, přísně vzato a má 14.119 ha. 26.733 ha periferní zóny obklopuje vnitřní zónu a je určeno k vytvoření postupné úrovně ochrany mezi vnitřní, více chráněnou částí a vnějškem.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”891″ img_size=”large” alignment=”center” onclick=”link_image” css_animation=”fadeIn” css=”.vc_custom_1563910245769{margin-top: 10px !important;margin-bottom: 10px !important;}”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Vnitřní zóny se nachází zcela v obcích údolí Bohí a Espot. Údolí San Nicolás a hlava údolí řeky Noguera de Tor se musí rozlišovat na svahu Bohí. Mezi jezery Llong a Llebreta tvoří charakteristický meandrový původ názvu Aguas Tortas řeka San Nicolás. Tyto meandry, které se na toto místo nevylučují, se vytvářejí v rovných místech, když je prostor obsazený starým jezerem naplněn sedimenty.

Na úbočí Espot je řeka Escrita a jezero San Mauricio . V tomto jezeře, stejně jako mnoho jiných v Pyrenejích, byla postavena řada přehrad, aby se získala větší vodní elektrárna. Jezero je na úpatí impozantního Los Encantada . Tato sada tvořená jezerem San Mauricio a Els Encantats je další charakteristikou krásy parku a motivem, který se objevuje v logu parku.

Vrchol Comaloforno – 3.033 m

Besiberri Sur – 3.017 m

Besiberri Norte – 3.015 m

Punta Alta – 3.014m

Peguera Peak – 2.982 m

Subenuix Peak – 2.949 m

Velký Tuc de Colomers – 2.933 m

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”892″ img_size=”large” alignment=”center” onclick=”link_image” css_animation=”fadeIn” css=”.vc_custom_1563910268439{margin-top: 10px !important;margin-bottom: 10px !important;}”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Ve spodních částech údolí, na horském patře až asi 1.500 m, se nacházejí převážně listnaté lesy s dubovým , jasanem , bukem a lískovými oříšky. Tato místa však byla lidskou činností nejvíce pozměněna a jsou často obsazena sečenými nebo zubními loukami, křovinami, kterým dominuje zimostráz nebo sekundární lesy divoké borovice. Fauna parku, i když je velmi zajímavá, se chová diskrétně a je obtížné ji pozorovat. Trvá trpělivost a trochu štěstí vidět ty nejznámější druhy. Existuje přibližně 200 druhů obratlovců, z nichž téměř dvě třetiny jsou ptáci. Všimněte si přítomnost tetřevů , je orel , tím plnovousem , se supy , na tetřeva , na černou píšťalkunebo treparriscos.

Národní parku nabízí nádherné zobrazení geologie Pyrenejí. Převládající horniny, žula a břidlice, jsou velmi staré a vytvořené během primární éry. Tyto starověké materiály povstaly z mořského dna během alpské orogeny, ve třetihorách , čímž vznikly současné Pyreneje.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”890″ img_size=”large” alignment=”center” onclick=”link_image” css_animation=”fadeIn” css=”.vc_custom_1563910299643{margin-top: 10px !important;margin-bottom: 10px !important;}”][/vc_column][/vc_row]

Leave a Reply